Zjednoczeni Patrioci „Pomorzanie”

     Zjednoczeni Patrioci wyprodukowali całkiem przyjemną płytkę w klimatach patriotyczno-kibicowskich. Choć nie jest to z pewnością nowe wcielenie Contra Boys, gdyż troszkę więcej tutaj zagadnień z pogranicza polityki, tożsamości narodowej czy historii. I żeby nie było nieporozumień – to bardzo dobrze. Trafiają się utwory na znaną nutę, ale to nie oznacza, że ogólny przekaz artystyczny traci na swoim znaczeniu. Wręcz przeciwnie. 
     Co do warstwy tekstowej. Zacznijmy może od słów: „jesteś żałosny psie…” :), co stanowi nawiązanie do bardzo fajnego utworu o negacji jakiejkolwiek współpracy z policyjnym aparatem represji. To mój ulubiony kawałek z tej płyty. Z kolei piosenka „Imigranci” nawiązuje w swej treści do sytuacji, jaka panuje obecnie w zachodniej Europie, i która ma związek z coraz liczniej zasiedlającymi nasz kontynent pozaeuropejskimi imigrantami. Oby nigdy w Polsce podobnych problemów! Na uwagę zasługuje również hołd, jaki został złożony człowiekowi, który bez wątpienia powinien być dzisiaj symbolem cnót i bohaterstwa dla każdego pokolenia Polaków. Mowa tu oczywiście o Fieldorfie „Nilu”: „Tak, generale – pamięć wiecznie trwa! „Tak, generale – dałeś świadectwo nam!”. Poza tym płytka ZP to lokalny patriotyzm, co można podsumować następującymi słowami: Gdynia, klub piłkarski Arka, Pomorzanie.   
     I już na koniec. Płytka jest ładnie wydana, co może mieć znaczenie w sytuacji, gdyby trafia na przykład do osób, które nie są związane z szeroko rozumianym ruchem patriotycznym. Wiadomo – ludzie to wzrokowcy i z reguły oceniają rzeczy powierzchownie. Jak dla mnie jednak owa przysłowiowa okładka nie odgrywa większego znaczenia – liczy się zawartość, a ta jest warta uwagi i wydanych pieniędzy.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.